تبلیغات
معراج - زیباترین مساجد دنیا
تاریخ : پنجشنبه 10 اسفند 1391 | 10:02 ب.ظ | نویسنده : شهناز ط

زیباترین مساجد جهان

منبع: ایسنا   |
 
25 مرداد 1389
 انتخاب 10 مسجد زیبای جهان شاید كاری مشكل به نظربرسد. در فرآیند انتخاب مساجد زیبا ملاك‌هایی مانند وسعت، تاریخ، امكانات و عملكرد مسجد مورد توجه قرار گرفته است.
 زیباترین مساجد جهان همراه با مشخصات آن‌ها به این شرح است :

1-مسجدالحرام - مكه - عربستان سعودی
مسجدالحرام بزرگترین مسجد در جهان است. این مسجد در شهر مكه دور خانه كعبه، جایی كه مسلمانان در آنجا عبادت می‌كنند، واقع شده است.این مسجد مساحتی بیش از 400 هزار و 800 متر مربع را پوشش می‌دهد كه شامل فضاهای داخلی و بیرونی عبادتگاه می‌شود كه در زمان برگزاری مراسم حج بیش از چهار میلیون نفر در آن جای می‌گیرند.


2-مسجد النبوی - مدینه - عربستان سعودی
این مسجد دومین مسجد مقدس در اسلام و دومین مسجد بزرگ جهان بعد از مسجدالحرام محسوب می‌شود. یكی از مهمترین مكان‌های این مسجد كه در مركز آن واقع شده، گنبد سبز نام دارد. جایی كه آرامگاه پیامبر (ص) در آن واقع شده است.زمان ساخت
گنبدسبز معلوم نیست، اما یك دستخط مربوط به اوایل قرن 12 درباره این گنبد توضیحاتی را ارایه كرده است.


3-مسجدالاقصی - بیت‌المقدس - فلسطین
مسجدالاقصی در شهر باستانی بیت‌المقدس (اورشلیم) واقع شده است. این مسجد جزئی از حرم شریف محسوب می‌شود كه در آن قبه‌الصخره نیز واقع شده است.همچنین این مسجد اولین قبله‌گاه مسلمانان بود كه در ادامه این قبله به مسجدالحرام تغییر یافت.


4-مسجد ظهیر - كداه - مالزی
این مسجد در سال 1912 توسط تونكو محمود، پسر سلطان تاج‌الدین مكرم‌شاه ساخته شد. معماری این مسجد از معماری مسجد عزیزی در شهر لانگكات در شمال سوماترای اندونزی الهام گرفته شده است. این مسجد با پنج مناره بزرگ ساخته شد ه است .


5-مسجد سلطان عمر علی سیف‌الدین - بندر سری بگاوان - برونئی
این مسجد پادشاهی در پایتخت كشور بروئنی واقع شده است. این مسجد به عنوان یكی از تماشایی‌ترین مساجد منطقه‌ آسیا‌ - اقیانوسیه شناخته شده كه سالانه گردشگران  زیادی را به خود جذب می‌كند.


6-مسجد تاجول - شهر بوپال - هند
این مسجد در شهر بوپال هند واقع شده است. این مسجد یكی از بزرگترین مساجد قاره آسیا است كه بعد از ظهرها به عنوان مدرسه
اسلامی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.


 7  -مسجد بیت‌الرحمان - باندا آچه - اندونزی
این مسجد در مركز شهر باندا آچه اندونزی قرار گرفته است. پیشتر این مسجد با نام مسجد سلطان آچه شناخته می‌شد.این مسجد یكی از زیباترین مساجد اندونزی بوده كه توریست‌ها زیادی در سال از آن بازدید می‌كنند. این مسجد دارای نمایی زیبا، كنده‌كاری جذاب و محوطه‌ای جادار و خنك است.


 8- مسجد سلطان - سنگاپور
این مسجد در خیابان موسكات و خیابان پل شمالی در منطقه كامپونگ در سنگاپور واقع شده كه از جمله مساجد مهم سنگاپور محسوب می‌شود.این مسجد از ابتدای ساخت تاكنون هیچ تغییری نکردهاست  و فقط در سال 1960 و سال 1993 میلادی بخش‌هایی از سرسرای آن بازسازی شد.


9-مسجد فیصل - اسلام‌آباد - پاكستان
این مسجد بزرگترین مسجد در منطقه جنوب شرقی و جنوب آسیا بوده و چهارمین مسجد بزرگ جهان نیز محسوب می‌شود.
جالب اینجاست كه بدانید این مسجد بزرگترین مسجد جهان در بین‌ سال‌های 1986 و 1993 بود. بعدا با توسعه مسجدالحرام و مسجد النبوی در عربستان سعودی و همچنین تكمیل مسجد حسن دوم در كازابلانكای مراكش مسجد فیصل عنوان بزرگترین مسجد جهان را از دست داد.


10-- مسجد بایتول مكرم - داكا – بنگلادش
این مسجد، مسجد ملی بنگلادش است  كه در قلب شهر داكا پایتخت واقع شده است. این مسجد در دهه 60 میلادی احداث شدو 30 هزار نفر گنجایش دارد و جزء 10 مسجد بزرگ جهان نیز به شمار می‌رود.
  • دابلیو 8 دابلیو
  • مواظب
  • کارت شارژ همراه اول